en

Mestský univerzál s neobmedzenou radosťou z jazdy. Nové BMW X1.

Nové BMW X1 – nasledovník modelu, ktorý prešliapal cestu v segmente prémiových kompaktných automobilov, no stále si zachoval DNA Sports Activity Vehicle. Druhá generácia, z ktorej sa predalo viac ako 730 000 kusov, sa preslávila dizajnovými rysmi modelovej rodiny BMW X

Mestský univerzál s neobmedzenou radosťou z jazdy. Nové BMW X1.
Mestský univerzál s neobmedzenou radosťou z jazdy. Nové BMW X1.
Mestský univerzál s neobmedzenou radosťou z jazdy. Nové BMW X1.
Mestský univerzál s neobmedzenou radosťou z jazdy. Nové BMW X1.
Mestský univerzál s neobmedzenou radosťou z jazdy. Nové BMW X1.
Mestský univerzál s neobmedzenou radosťou z jazdy. Nové BMW X1.
Mestský univerzál s neobmedzenou radosťou z jazdy. Nové BMW X1.
Mestský univerzál s neobmedzenou radosťou z jazdy. Nové BMW X1.
Mestský univerzál s neobmedzenou radosťou z jazdy. Nové BMW X1.
Mestský univerzál s neobmedzenou radosťou z jazdy. Nové BMW X1.
Mestský univerzál s neobmedzenou radosťou z jazdy. Nové BMW X1.
Mestský univerzál s neobmedzenou radosťou z jazdy. Nové BMW X1.

3.6.2015

Mestský univerzál s neobmedzenou radosťou z jazdy.

Nové BMW X1.

 

Nové BMW X1 je nasledovníkom modelu, ktorý prešliapal cestu v segmente prémiových kompaktných automobilov rodiny X s typickou DNA vozidiel Sports Activity Vehicle a z ktorého prvej generácie sa predalo viac než 730 000 exemplárov.

Interiér nového BMW X1 ponúka viac priestoru pre cestujúcich aj ich batožinu, špičkovú prémiovú atmosféru a jedinečnú variabilitu. A to všetko založené na vysokej kvalite spracovania. Najnovšie štvorvalcové motory BMW Group, účinnejší inteligentný pohon všetkých kolies BMW xDrive a úplne nový podvozok prispievajú k hmatateľne lepším športovým jazdným vlastnostiam a vyššiemu komfortu jazdy. K tomu treba pridať medzigeneračné zníženie spotreby paliva o 17 percent.

Okrem špičkovej dynamiky a spotreby sa o výnimočné postavenie nového BMW X1 postarala aj najmodernejšia bezpečnostná výbava. Na zozname doplnkových prvkov sa nachádzajú napríklad aj full-LED svetlomety, Dynamické riadenie tlmičov, BMW Head-Up displej alebo výbava Driving Assistant Plus.

 

 Typický model BMW X: robustné proporcie, jedinečná variabilita a overené prémiové vlastnosti.

 

Robustné proporcie, výrazný postoj na ceste a dynamické línie. BMW X1 sa hrdo hlási o slovo a potvrdzuje svoju príslušnosť ako najmladší člen modelovej rodiny BMW X. Novinka je oproti predchodcovi vyššia (+ 53 milimetrov), čo sa prejavilo na priestrannejšom interiéri. Výrazne vyššia pozícia sedenia (+ 36 milimetrov vpredu, + 64 milimetrov vzadu) vylepšuje výhľad vodiča aj posádky.

 

Priestor na kolená vzadu sa v základnej výbave zväčšil o 37 milimetrov, s nastaviteľnými zadnými sedadlami predstavuje nárast až 66 milimetrov. Batožinový priestor má objem 505 litrov a oproti predchodcovi je väčší až o 85 litrov. Po sklopení štandardne dodávaného zadného operadla deleného v pomere 40:20:40 (s možnosťou nastavenia sklonu segmentov operadla), sa objem zvýši na 1550 litrov. Za príplatok môže zvýšiť variabilitu sklopné operadlo predného spolujazdca a zadné sedadlo lavica s možnosťou pozdĺžneho posúvania v rozsahu až 13 centimetrov.

 

Dizajn interiéru nového BMW X1 je orientovaný na vodiča, čo podporuje zameranie na maximálnu radosť z jazdy a modernú prémiovú atmosféru, vlastnú automobilom SAV. Súčasťou štandardnej výbavy sú klimatizácia, audiosystém s konektormi USB a AUX-in a ovládacie rozhranie iDrive, ktoré komunikuje s vodičom cez 6,5-palcový displej integrovaný do palubnej dosky. Možnosti individualizácie otvárajú verzie výbavy Advantage, Sport Line, xLine a M Šport.

 

 Nová generácia motorov a účinnejší pohon všetkých kolies xDrive.

 

Druhá generácia modelu BMW X1 (kombinovaná spotreba: 4,1 – 6,4 l/100 km; kombinované emisie CO2: 109 – 149 g/km) prichádza s úplne novou ponukou motorov. Od začiatku predaja v októbri 2015 sú k dispozícii dva benzínové a tri naftové štvorvalcové motory, ktoré pochádzajú z novej rodiny agregátov BMW Group. Výkony pokryjú rozpätie od 110 kW (150 k) do 170 kW (231 k). Motory budú spojené s novými 6-stupňovými manuálnymi prevodovkami alebo 8-stupňovými automatickými prevodovkami Steptronic.

 

V novom BMW X1 sa nachádza aj kompletne prepracovaný inteligentný pohon všetkých kolies xDrive. Nový účinnejší systém je ľahší a kompaktnejší. Na prenos krútiaceho momentu medzi kolesami prednej a zadnej nápravy využíva elektrohydraulicky ovládanú viaclamelovú spojku. V modeloch BMW X1 sDrive20i a BMW X1 sDrive18d poháňa predné kolesá rovnaká technológia ako v modeloch BMW radu 2 Active Tourer a BMW radu 2 Gran Tourer.

  

Premiéra v BMW X1: Head-Up displej a Driving Assistant Plus.

 

Generačná obmena modelu BMW X1 prináša aj výrazný pokrok na poli inteligentnej konektivity. Novou súčasťou prvkov BMW ConnectedDrive je BMW Head-Up displej, ktorý, rovnako ako vo väčších modeloch BMW X, premieta informácie priamo na čelné sklo. BMW X1 môže byť vybavené aj prvkami balíka Driving Assistant Plus, vrátane Aktívneho tempomatu s funkciou Stop & Go, Varovným systémom opustenia jazdného pruhu, Asistentom pre jazdu v zhustenej premávke, Varovným predkolíznym systémom, ktorý reaguje na iné vozidlá aj na chodcov, vrátane systému mierneho aktívneho brzdenia v meste. Tieto technológie dopĺňa najnovšia ponuka aplikácií na zlepšenie komfortu, navigácie a rozšírenie funkcií.

 

* Podrobnejšie informácie o oficiálnych hodnotách spotreby paliva, emisiách CO2 a spotrebe elektrickej energie nových osobných automobilov nájdete v smernici „Leitfaden über Kraftstoffverbrauch, die CO2-Emissionen und den Stromverbrauch neuer Personenkraftwagen“ (Smernica o spotrebe paliva, emisiách CO2 a spotrebe elektrickej energie nových osobných automobilov), ktorú získate u každého predajcu, na adrese Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT), Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen, Deutschland a na internetovej adrese http://www.dat.de/en/offers/publications/guideline-for-fuel-consumption.html – vo forme súboru PDF(2,7 MB).

Hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 sú stanovené podľa európskeho skúšobného cyklu. Môžu sa líšiť v závislosti od použitej veľkosti diskov kolies, pneumatík a doplnkovej výbavy vo vozidle.

 

 V skratke.

 • Nová generácia globálne úspešného modelu BMW X predstavuje nástupcu predstaviteľa v kompaktnom prémiovom segmente, ktorý si pripísal viac než 730 000 predaných exemplárov.

 • Dizajn karosérie nesie charakteristické znaky modelov BMW X: robustné proporcie, výrazný postoj na ceste a dynamické línie.

 • Nový interiér sa vyznačuje výrazne väčším vnútorným priestorom, lepšou variabilitou a prémiovým spracovaním, ktorým je značka BMW veľmi dobre známa.

 • O špičkové športové jazdné výkony a nízku spotrebu sa starajú najnovšie štvorvalcové motory a nové prevodovky.

 • Nové BMW X1 využíva nový, upravený a účinnejší inteligentný pohon všetkých kolies BMW xDrive; modely BMW X1 sDrive20i a BMW X1 sDrive18d sú vybavené pohonom predných kolies.

 • Úplne nová technológia podvozka zaručuje špičkové jazdné vlastnosti a maximálny komfort jazdy; za príplatok budú k dispozícii Variabilné športové riadenie a Dynamické riadenie tlmičov. Na zozname doplnkovej výbavy sa nachádza aj M Šport podvozok.

 • V štandardnej výbave sa nachádzajú ovládací systém iDrive, dažďový senzor, posilňovač riadenia Servotronic a Ovládač jazdného zážitku.

 • Zoznam doplnkovej výbavy obsahuje aj prvky ako full-LED svetlomety a elektrické ovládanie veka batožinového priestoru.

 • Možnosti individualizácie: základná výbava plus balíky výbav Advantage, Sport Line, xLine a M Šport.

 • Rozšírenie ponuky BMW ConnectedDrive: BMW Head-Up displej, ktorý premieta informácie priamo na čelné sklo, balíky BMW Driving Assistant a BMW Driving Assistant Plus, Parkovací asistent a navigačný systém s aktualizáciou máp cez mobilnú sieť.

 • Výroba v továrni BMW v nemeckom meste Regensburg.

 Exkluzívne stupne výbavy so špecifickými dizajnovými prvkami.

 

BMW X1 sa v štandardnej výbave dodáva s látkovými poťahmi sedadiel vo farebnej kombinácii Anthracite/Black a s obkladmi interiéru s tmavými matnými lištami Oxide Silver a doplnkami v čiernej vysokolesklej farbe. Doplnkovo je k dispozícii kožený poťah Dakota vo farbách Black alebo Canberra Beige. Interiér môžu skrášľovať drevené obklady Oak Grain a Fineline Stream.

 

xLine: Exteriér modelov xLine sa vyznačuje typickými obličkami BMW s matnými hliníkovými lištami. Výrazný charakter xLine podčiarkujú aj matné strieborné prvky na otvoroch na vstup vzduchu, bočných prahoch a ochrane spodnej časti vozidla. V interiéri sa nachádzajú poťahy sedadiel v kombinácii koža/látka Granite Brown/Black s čiernymi prvkami a vysokolesklé čierne lišty s leštenými chrómovými doplnkami.

 

Sport Line: Verzia Sport Line sa vyznačuje špeciálnymi prvkami exteriéru ako sú čierne lišty obličiek BMW, vysokolesklé čierne otvory na vstup vzduchu a ochrana spodnej časti vo farbe Black Silver. Bočné prahy a prvky exteriéru sú lakované vo farbe vozidla. Interiér verzií modelov Sport Line obsahuje čierne športové sedadlá s červenými alebo sivými prvkami ako aj vysokolesklé čierne alebo hliníkové lišty s prvkami v matnej farbe Coral Red.

 

M Šport: Model M Šport dostal špeciálne M aerodynamické prvky a 18-palcové, prípadne doplnkové 19-palcové kolesá z ľahkých zliatin, ktoré zvýrazňujú jeho dynamický charakter. V interiéri modelov M Šport sa nachádzajú športové sedadlá čalúnené látkou vo farbe Anthracite ako aj obkladové lišty Aluminium Hexagon s matnými modrými pásmi. V mimoriadne športovo zameranom interiéri nájdete aj športový M volant a poťah stropu BMW Individual vo farbe Anthracite.

 

V doplnkovej výbave modelov Sport Line, xLine a M Šport je aj viacero farebných verzií perforovanej kože Dakota. Všetky modely môžu obsahovať rozličné varianty obkladových líšt. Všetky modelové línie obsahujú špecifické 18-palcové kolesá z ľahkých zliatin, exkluzívne lišty prahov a LED osvetlenie okolia aj kľučiek dverí, ambientné osvetlenie s možnosťou nastavenia farby ako aj svetelné pásy vo výplniach dverí.

 

 

BMW EfficientDynamics v novom BMW X1:

Kompletná výbava pre maximálnu efektivitu.

 

 • O najlepšiu aerodynamiku v segmente sa postarali prvky ako Aktívne vzduchové klapky, Vzduchové záclony a aerodynamické lišty.
 • Nová generácia motorov, prevodoviek a účinnejší BMW xDrive.
 • BMW EfficientLightweight: inteligentná kombinácia materiálov a dôsledné zníženie hmotnosti.

 

V novom BMW X1 sa uplatnili poznatky o zvyšovaní účinnosti pohonných jednotiek, inteligentné riadenie spotreby energie, dôsledné aplikovanie technológie BMW EfficientLightweight a najnovšie opatrenia zamerané na optimalizáciu aerodynamiky. Inovácie vyvinuté pod hlavičkou BMW EfficientDynamics vytvorili súbor prvkov, ktoré priniesli viac radosti z jazdy spolu so znížením spotreby o 17 percent, vrátanie zníženia hmotnosti a zvýšenia tuhosti karosérie a podvozka.

 

Prepracované chladenie, optimalizované tvary.

 

Aerodynamika nového BMW X1 prešla viacerými systematickými vylepšeniami. Aktívne vzduchové klapky za obličkami a otvory na nasávanie vzduchu v spodnej časti nárazníka sa pri nízkych nárokoch na chladenie môžu zatvoriť a zníži sa tak odpor vzduchu prednej časti vozidla. Vzduchové záclony, integrované do krajných predných otvorov na vstup vzduchu usmerňujú prúdenie nad povrch kolies, čím eliminujú vznik turbulencií v tejto oblasti.

 

Nové BMW X1 dostalo aj hladké panely na spodnej časti karosérie, deflektory v predných blatníkoch, ako aj lišty, ktoré spolu so strešným spojlerom usmerňujú prúdenie vzduchu okolo zadnej časti vozidla. BMW X1 tak dosahuje špičkovú aerodynamiku vo svojom segmente, ktorá môže mať hodnotu Cx v závislosti od konkrétneho modelu na úrovni iba 0,29.

 

Motory, prevodovky a BMW xDrive: nižšia hmotnosť, vyššia účinnosť.

Všetky pohonné jednotky BMW Group novej generácie využívajú najnovšiu verziu technológie BMW TwinPower Turbo. Benzínové motory obsahujú prvky ako výfukové turbodúchadlo či najnovšiu generáciu systému Valvetronic. Naftové motory využívajú priame vstrekovanie common-rail s vyššími vstrekovacími tlakmi. Vysokú účinnosť nových pohonných jednotiek sa podarilo dosiahnuť aj hliníkovou kľukovou skriňou a hlavou valcov, kovaným oceľovým kľukovým hriadeľom s integrovaným vyvažovacím hriadeľom, ľahkými piestami, kovanými ojnicami, povlakom valcov so zníženým trením a elektronicky riadeným prietokom olejového čerpadla.

 

K zvýšeniu efektivity prispievajú aj ľahšie manuálne 6-stupňové a automatické 8-stupňové prevodovky Steptronic so zníženým vnútorným trením. Manuálna prevodovka využíva odstredivý tlmič rázov v dvojhmotovom zotrvačníku, čo znižuje vibrácie pri nízkych otáčkach motora. Zvyšuje sa tak komfort jazdy v úspornom jazdnom režime. Znížený preklz hydrodynamického meniča novej automatickej prevodovky Steptronic minimalizuje energetické straty a väčší rozsah prevodových pomerov znižuje otáčky motora pri vyšších rýchlostiach.

 

BMW X1 dostalo výrazne ľahšiu verziu inteligentného pohonu všetkých kolies BMW xDrive. Prenosové straty pohonného ústrojenstva sa vďaka novej viaclamelovej spojke znížili o 30 percent. K zvýšeniu účinnosti a radosti z jazdy prispel aj nový zadný diferenciál.

 

 Inteligentný manažment energie, režim ECO PRO s funkciou plachtenia.

 

Technológia BMW EfficientDynamics použitá v novom BMW X1 obsahuje inteligentný manažment energie. Rekuperácia brzdnej energie umožňuje mimoriadne účinnú dodávku energie pre palubné spotrebiče. Elektrický posilňovač riadenia a čerpadlá chladiacej kvapaliny aj oleja s presne riadeným prietokom zvyšujú účinnosť motorov. Kratšia zahrievacia fáza znižuje energetickú náročnosť pri štarte naftových motorov. Súčasťou štandardnej výbavy nového BMW X1 je aj Indikátor zmeny prevodových stupňov a funkcia Auto Start Stop.

 

Režim ECO PRO sa aktivuje Ovládačom jazdných zážitkov a v modeloch BMW X1 s 8-stupňovou automatickou prevodovkou Steptronic obsahuje aj funkciu plachtenia: po uvoľnení pedálu akcelerátora v rýchlostiach od 50 do 160 km/h vyradí prevodový stupeň do neutrálu Ďalšie zvýšenie efektivity sa podarilo dosiahnuť znížením vnútorného trenia ložísk kolies a použitím pneumatík s nižším valivým odporom.

 

 BMW EfficientLightweight: redukčná diéta na zvýšenie obratnosti, bezpečnosti a účinnosti.

 

Inteligentná kombinácia materiálov karosérie a podvozka nového BMW X1 prispela k zvýšeniu obratnosti, zníženiu vibrácií a vyššej bezpečnosti v spojení so znížením hmotnosti vozidla. Cielená aplikácia vysokopevnostných ocelí umožnila zníženie množstva použitého materiálu a zároveň značne zvýšila torznú tuhosť aj celkovú pevnosť karosérie. Mnoho súčastí vozidla vrátane kapoty, držiakov nárazníka či ramien náprav je vyrobených z hliníka.

 

Hmotnosť podvozka znížilo použitie komponentov ako duté stabilizátory, výstupné hriadele či tlmiče, vo väčšej miere sa použil aj hliník. Využitie koncepcie BMW EfficientLightweight sa prejavilo aj na cielenom použití ocele s optimalizovanou pevnosťou napríklad na ukotvení B-stĺpikov.

 

 BMW ConnectedDrive v novom BMW X1:

Pokrok vďaka inteligentnej konektivite.

 

 • BMW Head-Up displej premieta podstatné informácie na čelné sklo.

 • Bezkonkurenčne široká ponuka aplikácií; výrazne širší výber asistenčných systémov.

 • V základnej výbave aj núdzové volanie BMW Emergency Call a BMW Teleservices.

 

BMW ConnectedDrive so širokou paletou dodatočných aplikácií zameraných na asistenčné systémy a služby mobility podčiarkuje pokrok, ktorý dosahuje BMW X1 na poli inteligentnej konektivity. Výber špičkových aplikácií na zlepšenie komfortu, bezpečnosti a zábavy na palube sa inšpiroval modelmi BMW X z vyšších segmentov.

 

 

Vytýčenie cesty do budúcnosti – a do vašej destinácie: Navigačný systém Plus a BMW Head-Up displej.

 

Navigačný systém využíva navádzanie šípkami na štandardne dodávanom displeji systému iDrive a prepracované mapové podklady vrátane pohľadov z viacerých uhlov. Po vybavení vozidla multifunkčným volantom sa môže destinácia zadávať aj hlasovými povelmi. Ďalšou, v mnohých ohľadoch prevratnou možnosťou, je navigačný systém Plus s väčšou 8,8-palcovou obrazovkou systému iDrive. Obsahuje viacero pokročilých funkcií, možnosť zobrazenia viacerých informácií ako aj BMW Head-Up displej. Vodič tak má k dispozícii nielen zobrazenie navigačných povelov na TFT displeji na prístrojovom paneli, ale aj ich premietanie priamo a plnofarebne na čelné sklo.

 

 Driving Assistant Plus a Asistent pre jazdu počas zhustenej premávky.

 

O zvýšenie bezpečnosti posádky nového BMW X1 sa postarajú nové asistenčné systémy založené na snímaní okolia kamerami. Technologický balík Driving Assistant obsahuje Varovný systém opustenia jazdného pruhu, informácie o obmedzení rýchlosti, automatické tlmenie diaľkových svetiel ako aj predkolízny systém vrátane ochrany chodcov s funkciou mierneho brzdenia v meste. Driving Assistant Plus okrem toho obsahuje aj Aktívny tempomat s funkciou Stop & Go, ktorý v rýchlostiach od 30 do 140 km/h automaticky udržiava nastavenú vzdialenosť od vpredu idúceho vozidla. Súčasťou systému je aj asistent pre jazdu v zhustenej premávke. V rýchlostiach do 60 km/h preberá kontrolu nad vzdialenosťou od vozidla pred vami ako aj nad udržaním sa v jazdnom pruhu. Asistent pre jazdu v zhustenej premávke využíva posilňovač riadenia na to, aby udržal vozidlo v strede jazdného pruhu. Pre správne fungovanie systému musí mať vodič aspoň jednu ruku na volante.

Parkovacie senzory PDC a cúvacia kamera, ktorá prenáša obraz na displej systém iDrive, uľahčujú parkovacie manévre. Doplnkový Parkovací asistent pomáha vodičovi nájsť správne miesto a zaparkovať pozdĺžne s vozovkou.

 

BMW ConnectedDrive Services & Apps.

Doplnkové služby a aplikácie ConnectedDrive umožňujú využívanie internetového portálu BMW Online prostredníctvom zabudovanej SIM karty. Vďaka tomu sa môžu vo vozidle využívať aj aplikácie inštalované v mobilnom telefóne. Súčasťou štandardnej výbavy je aj núdzové volanie BMW Emergency Call a telematické servisné služby BMW Teleservices. Ponuka aplikácií sa neustále rozširuje a zahŕňa funkcie webových rádií, ako aj pripojenie na sociálne siete ako Twitter či služby ako Spotify, Life 360, GoPro a mnoho ďalších. Služby ConnectedDrive Services sú pripravené poslúžiť ako zdroj informácií a asistencia vrátane dopravných informácií. BMW ConnectedDrive obsahuje aj prístup k miliónom skladieb zo všetkých hudobných žánrov.

Ešte viac flexibility ponúka obchod ConnectedDrive Store. Po jednorazovej registrácii má klient možnosť nastaviť si v ňom paletu služieb presne podľa svojich potrieb. ConnectedDrive Store je dostupný cez internet, ale aj priamo z vozidla. Požadované funkcie a služby sú k dispozícii už pár minút po ich zakúpení.

Objavte viac

Súbory cookie na doméne autopalacebratislava.sk.

Akceptujte súbory cookie.
Zistiť viac, vrátane informácií o tom, ako odmietnuť súbory cookie.