en

NOVÉ BMW RADU 4 COUPÉ

Prichádza nové BMW radu 4 Coupé a je výraznejšie a športovejšie než kedykoľvek predtým. Celková konštrukcia dvojdverového vozidla od proporcií a na mieru vytvorených dizajnových prvkov až po špeciálne naladenie podvozka, to všetko predstavuje jednoznačný záväzok k maximálne strhujúcemu jazdnému zážitku.

NOVÉ BMW RADU 4 COUPÉ
NOVÉ BMW RADU 4 COUPÉ
NOVÉ BMW RADU 4 COUPÉ
NOVÉ BMW RADU 4 COUPÉ
NOVÉ BMW RADU 4 COUPÉ
NOVÉ BMW RADU 4 COUPÉ
NOVÉ BMW RADU 4 COUPÉ
NOVÉ BMW RADU 4 COUPÉ
NOVÉ BMW RADU 4 COUPÉ
NOVÉ BMW RADU 4 COUPÉ
NOVÉ BMW RADU 4 COUPÉ

2.6.2020

Prichádza nové BMW radu 4 Coupé a je výraznejšie a športovejšie než kedykoľvek predtým. Celková konštrukcia dvojdverového vozidla od proporcií a na mieru vytvorených dizajnových prvkov až po špeciálne naladenie podvozka, to všetko predstavuje jednoznačný záväzok k maximálne strhujúcemu jazdnému zážitku. Zameranie na radosť z dynamickej jazdy vytvára jasný rozdiel medzi novým modelom BMW radu 4 Coupé a aktuálnou generáciou BMW radu 3 Sedan, pričom získava výrazne ostrejší charakter ako jeho predchodca.

Nový model BMW radu 4 Coupé vznikal so zámerom nanovo definovať podstatu radosti z jazdy v prémiovom segmente strednej triedy. Aura exkluzivity a atletických schopností nadväzuje na tradíciu značky BMW s vozidlami typu kupé, ktorú už takmer 90 rokov vytvárajú úspešné legendárne športové automobily. Vynovenie nového modelového radu BMW radu 4 Coupé odráža dôraz kladený na dynamický potenciál vložený do konštrukcie vozidla. V čase príchodu na trh, ktorý je naplánovaný na október 2020, bude na špičke ponuky tróniť model BMW M440i xDrive Coupé poháňaný benzínovým radovým 3-litrovým a 6-valcovým motorom s výkonom 275 kW (374 k) (kombinovaná spotreba paliva: 7,1 — 6,8 l/100 km; kombinované emisie CO2: 163 — 155 g/km). Zo začiatku ho doplnia dvojica 4-valcových benzínových a jeden 4-valcový naftový motor. Následne sa v marci 2021 ponuka rozšíri o dva 6-valcové radové naftové motory a výkonnejšia z týchto dvoch pohonných jednotiek sa dostane do ďalšieho modelu BMW M. Nový model BMW radu 4 Coupé bude schádzať z výrobných liniek závodu BMW v meste Dingolfing.

Dizajn exteriéru: exkluzívne spojenie elegancie a dynamiky.
Vzhľad nového modelu BMW radu 4 Coupé prináša verejnosti známe tvary dvojdverových športových vozidiel značky BMW ako aj nový dizajnový jazyk automobilky. Zopár ostrých línií a použitie jasných veľkých plôch sa spája do tvarov karosérie, ktorá z každého uhla vyžaruje nefalšovanú radosť z jazdy.

Dynamicky natiahnuté proporcie modelu BMW radu 4 Coupé sú výsledkom väčších rozmerov exteriéru ako v prípade predchodcu. Dĺžka sa natiahla o 128 milimetrov na 4 768 mm, šírka o 27 mm na 1 852 mm a rázvor o 41 mm na 2 851 mm. Výška sa zdvihla iba o 6 mm na 1 383 milimetrov, čím je vozidlo o 57 milimetrov nižšie ako nové BMW radu 3 Sedan. Oproti predchádzajúcemu modelu narástla aj šírka rozchodu — o 28 milimetrov vpredu a o 18 milimetrov vzadu. To zároveň znamená o 23 milimetrov viac ako v prípade aktuálneho modelu BMW radu 3 Sedan.

Výrazná a neprehliadnuteľná predná časť so zmyslom pre tradíciu.
Príťažlivá predná časť nového modelu BMW radu 4 Coupé vyžaruje množstvo samostatného charakteru. Široké vertikálne zvýraznené BMW obličky masky chladiča sa skláňajú smerom dopredu a rozširujú sa smerom nadol takmer až k spodnej hrane predného nárazníka. Štandardne dodávané otvory na vstup vzduchu využívajú sieťovinovú štruktúru, ktorá sa doteraz objavovala iba na modeloch BMW M. Ako určujúci prvok prednej časti stojí mriežka chladiča sebavedomo v jej strede. So vzpriamenými obličkami spojenými v strede preberá dizajnové prvky z minulosti automobilky, ktoré sú spoločné s legendárnymi modelmi ako BMW 328 a BMW 3.0 CSi a dodáva im vlastný moderný vzhľad.

Úzke predné svetlomety nového modelu BMW radu 4 Coupé zasahujú až do predných blatníkov. Súčasťou štandardnej výbavy sú Full-LED svetlomety, na požiadanie sa dodávajú Adaptívne LED svetlomety s laserovou technológiou BMW Laserlight. Tento prvok výbavy zahŕňa aj zákrutové svetlomety a adaptívne zákrutové svetlomety s variabilným osvetlením vozovky upraveným pre jazdu v meste a na diaľnici. Pri rýchlostiach nad 60 km/h zvýši laserové osvetlenie BMW Laserlight dosah svetelného kužeľa diaľkových svetiel až na 550 metrov a zároveň dynamicky sleduje tvar cesty.

Elegantný a dynamický profil, mohutná zadná časť.
Blatníky nového modelu BMW radu 4 Coupé vytvarovali precízne a napnuto zaoblené povrchy. K jeho elegantnému vzhľadu prispievajú krátke previsy, úzke stĺpiky, dlhé bezrámové dvere, úzka grafika okien a plynulá línia strechy. Kabína, výrazne skosená v zadnej časti, a svalnaté ramená zvýrazňujú mohutný postoj vozidla.

Zadným partiám automobilu dominujú široké a výrazné povrchy. Mohutný vzhľad vozidla podčiarkujú aj úzke a štýlovo zatmavené Full-LED svetlá so stále osvetlenými linkami.

Interiér: kokpit zameraný na vodiča, zadné samostatne tvarované sedadlá.
Prémiový pocit a výnimočné zameranie interiéru nového modelu BMW radu 4 Coupé na výkon definujú čisto tvarované povrchy, vysoko kvalitné materiály a kokpit natočený na vodiča. Súčasťou štandardnej výbavy sú aj športové sedadlá a novo tvarovaný kožou čalúnený športový volant. Vysoko umiestnená stredová konzola spolu s palubnou doskou, ktorá plynulo prechádza do výplne dverí, vytvárajú priestor obklopujúci predných pasažierov. Komfort pri cestách na dlhšie vzdialenosti zvyšuje aj štandardne dodávané akustické čelné sklo.

Prístrojová doska a stredová obrazovka Control Display vytvárajú v novom modeli BMW radu 4 Coupé zoskupenie veľkoplošných displejov. Štartovacie tlačidlo motora sa momentálne nachádza na štýlovom ovládacom paneli na stredovej konzole. A špeciálne zadné sedadlá so zabudovanými opierkami hlavy sú tvarované ako samostatné a prijmú dvojicu pasažierov.

Motory: vylepšená technológia BMW TwinPower Turbo a mild hybridná technológia pre lepšiu dynamiku a vyššiu účinnosť.
Nový model BMW M440i xDrive Coupé využíva, rovnako ako aj naftové motory, mild hybridnú technológiu. Vďaka výkonnému 48 V štartér-generátoru a druhej batérii dokáže počas brzdenia uskladniť a rekuperovať oveľa viac energie. Táto energia sa následne využije v elektrickom systéme vozidla a okrem toho zníži zaťaženie a zvýši výkon spaľovacieho motora.

Štartér-generátor poskytuje dodatočný výkon 8 kW (11 k), čím zaručuje dynamickejšie predbiehanie a svižnejšie rozbiehanie. Výkonný štartér-generátor navyše zvyšuje účinnosť tým, že pomáha motoru počas jazdy konštantnou rýchlosťou a zlepšuje komfort pri využívaní funkcií Auto Start Stop a plachtenie.

Spolu s radovým 6-valcovým motorom s výkonom 275 kW (374 k) pod kapotou vlajkového modelu obsahuje paleta pohonných jednotiek aj dva 4-valcové benzínové motory s výkonom 135 kW (184 k) v novom modeli BMW 420i Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 5,8 – 5,3 l/100 km; kombinované emisie CO2: 132 – 122 g/km) a 190 kW (258 k) v novom modeli BMW 430i Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 6,1 – 5,7 l/100 km; kombinované emisie CO2: 141 – 131 g/km). Naftový 4-valcový motor s výkonom 140 kW (190 k) poháňa modely BMW 420d Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 4,2 – 3,9 l/100 km; kombinované emisie CO2: 112 – 103 g/km) a BMW 420d xDrive Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 4,6 – 4,3 l/100 km; kombinované emisie CO2: 121 – 112 g/km). Táto výnimočná pohonná jednotka, rovnako ako aj radový 6-valcový motor v modeli BMW 430d xDrive Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 6,2l/100 km; kombinované emisie CO2: 146g/km), využíva dvojstupňový systém preplňovania. Aj BMW M440d xDrive Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 6,7l/100 km; kombinované emisie CO2: 158 g/km) spája dve turbodúchadlá rôznej veľkosti, aby zaručovali mimoriadne intenzívny nárast výkonu. Všetky verzie spĺňajú emisnú normu Euro 6d.

Všetky modely štandardne s 8-stupňovou prevodovkou Steptronic, na požiadanie s radiacimi páčkami a s novou funkciou Sprint.
Prvý raz sa stáva, že všetky verzie nového modelového radu BMW radu 4 Coupé dostávajú v štandardnej výbave 8-stupňovú automatickú prevodovku Steptronic. Najnovšia verzia automatickej prevodovky svojimi upravenými vlastnosťami radenia a vyššou účinnosťou presahuje tradičnú úlohu presúvania krútiaceho momentu z motora na kolesá.

Súčasťou štandardnej výbavy modelov BMW M je 8-stupňová prevodovka Steptronic Sport, na požiadanie sa dodáva aj do všetkých ostatných modelov. Ponúka ostrejšiu dynamiku radenia a spolu s ňou sa na volante nachádzajú aj radiace páčky. Novinku predstavuje funkcia Sprint, ktorá upravuje výkon motora a charakter radenia, aby poskytla v stredných otáčkach maximum dynamiky na zrýchľovanie ako aj na predbiehacie manévre.

Zvýšená tuhosť karosérie a na mieru naladený podvozok pre pútavú dynamiku.
Špecifické proporcie, upravené aerodynamické vlastnosti, vyššia tuhosť karosérie, zníženie ťažiska o 21 milimetrov oproti novému modelu BMW radu 3 Sedan a starostlivé naladenie geometrie podvozka, silentblokov a celkového nastavenia znamenajú, že nový model BMW radu 4 Coupé má úplne samostatný športový charakter. Na úpravu hmotnosti karosérie a technológie podvozka sa použil premyslený mix rôznych materiálov. O výnimočnú ovládateľnosť vozidla a precíznosť pri prejazde zákrutami sa starajú aj na mieru vytvorené výstuže prednej časti karosérie a v oblasti zadnej nápravy.

Štandardný podvozok aj verzia M Sport dostali špeciálne naladené tlmiče. Zákazníci si môžu vybrať aj Adaptívne M odpruženie s elektronicky ovládanými adaptívnymi tlmičmi. Obe verzie podvozka sa dodávajú s variabilným športovým riadením. Nový model BMW radu 4 Coupé sa štandardne dodáva so 17-palcovými diskami kolies z ľahkých zliatin. Na požiadanie dodávané brzdy M Sport poskytujú možnosť výberu modro alebo červeno nalakovaných brzdových strmeňov.

Štandardná výbava nových modelov BMW M440i xDrive Coupé a BMW M440d xDrive Coupé obsahuje 18-palcové disky kolies z ľahkých zliatin a plne elektronicky ovládaný a plne variabilný samosvorný zadný diferenciál. Ten je v spojení s odpružením M Sport alebo s Adaptívnym M odpružením dostupný aj pre modely BMW 430i Coupé a BMW 430d xDrive Coupé.

Premiéra: balík M Sport Pro pre maximálne intenzívnu radosť z jazdy.
Nekompromisné zameranie celého vozidla na dynamickú radosť z jazdy sa zrkadlí aj v dizajnových a výbavových líniách. Alternatívu k štandardnej výbave predstavuje model M Sport s prvkami ako extra široké otvory na nasávanie vzduchu v prednej časti a výrazne tvarovaný zadný nárazník, odpruženie M Sport, 18-palcové disky kolies z ľahkých zliatin, plochy na opretie kolien na oboch stranách stredovej konzoly ako aj ďalšie špeciálne vytvorené prvky interiéru. Doplnky exteriéru sivej metalickej farby Cerium Grey vytvárajú dodatočné identifikačné prvky modelov BMW M a môžu sa spájať aj s balíkom exteriérových doplnkov M Carbon.

Balík prvkov M Sport Pro, prvý raz ponúkaný pre modely značky BMW, posúva intenzitu radosti z jazdy na úplne novú úroveň. K prvkom z výbavy M Sport pridáva 19-palcové M disky kolies z ľahkých zliatin, 8-stupňovú prevodovku Steptronic Sport, zadný spojler, športový zvuk vstupujúci aj do interiéru a ozvučenie Harman Kardon. Navyše od začiatku predaja nového modelu BMW radu 4 Coupé bude k dispozícii aj široká ponuka prvkov M Performance Parts.

Špičkové možnosti individuálnych úprav.
Široká ponuka prvkov dodávaných na želanie dokáže vtlačiť vozidlu individuálny štýl a vkus majiteľa a zároveň aj zvýšiť komfort jazdy. Alternatívu k štandardne dodávaným textilným poťahom športových sedadiel predstavuje čalúnenie v kombinácii textil/Sensatec. Ďalšie možnosti voľby predstavujú kožené čalúnenie Vernasca, rozšírené kožené čalúnenie BMW Individual Merino či celokožené čalúnenie BMW Individual. Prvý raz sa v ponuke nachádzajú aj elektronicky nastaviteľné športové sedadlá a vyhrievané či odvetrávané sedadlá. V ponuke zoznamu prvkov dodávaných na želanie sa nachádzajú aj mimoriadne kvalitné interiérové obkladové lišty BMW Individual, palubná doska potiahnutá materiálom Sensatec či možnosť čalúnenia palubnej dosky kožou z ponuky BMW Individual.

V štandardnej výbave nového modelu BMW radu 4 Coupé sa nachádzajú aj 3-zónová klimatizácia a Balík odkladacích priestorov. Na požiadanie sa dodávajú aj nezávislé vykurovanie a náladové osvetlenie vrátane osvetlenia okolia vozidla Welcome Light Carpet. Rovnako tak aj vyklápacie a vysúvacie strešné okno, ktorého sklo je o 24 milimetrov dlhšie ako na doterajšom modeli.

Operadlá zadných sedadiel nového modelu BMW radu 4 Coupé sú delené v pomere 40 : 20 : 40 a jednotlivé časti sa dajú samostatne sklápať pomocou tlačidiel v batožinovom priestore. Ten pojme 440 dm3 nákladu. Na požiadanie sa dodáva aj elektricky vysúvateľné ťažné zariadenie.

Oveľa širšia ponuka asistenčných systémov vodiča.
Bezpečnosť nového modelu BMW radu 4 Coupé zvyšuje na dlhých cestách a v momentoch, keď vodič nemá úplne jasný výhľad, výrazne širšia ponuka asistenčných systémov vodiča ako v prípade predchádzajúcej generácie vozidla. V štandardnej výbave sa nachádzajú prvky ako Kolízne varovanie s funkciou brzdenia, Asistent udržiavania jazdného pruhu s aktívnou ochranou pred bočnou kolíziou a Speed Limit Info. Na požiadanie dodávaný balík prvkov Driving Assistant Professional potom pridáva ďalšie asistenčné systémy vodiča ako Asistent riadenia a udržiavania jazdného pruhu, ktorý využíva údaje z navigácie na odhalenie potrebnej zmeny jazdného pruhu. V ponuke sa nachádza aj nový systém, ktorý pri príjazde na koniec dopravnej zápchy na diaľnici dokáže automaticky vytvárať núdzovú uličku potrebnú pre prejazd záchranných zložiek.

Na požiadanie dodávaný Asistent parkovania obsahuje funkciu asistenta cúvania ako aj Parkovací Asistent Plus vrátane funkcie BMW Drive Recorder, ktorý dokáže z viacerých kamier na vozidle vytvoriť záznam z okolia vozidla v dĺžke až do 40 sekúnd.

Nová generácia BMW Head-up Display prenáša podstatné údaje o jazde na plochu, ktorá sa zväčšila až o 70 percent. Vďaka funkcii Assisted Driving View sa môžu jednotlivé asistenčné systémy vodiča programu Driving Assistant Professional zobrazovať v reálnom čase na prístrojovej doske BMW Live Cockpit v podobe vizualizácie 3D prostredia. To vodičovi umožní jasne pochopiť, ktorí účastníci cestnej premávky a situácie sú súčasťou asistenčných systémov vodiča.

Nové digitálne služby: BMW Maps, Inteligentný osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant, mobilná kompatibilita, Remote Software Upgrade.
Štandardne dodávaný systém Live Cockpit Plus obsahuje ovládací a operačný systém iDrive s 8,8-palcovou stredovou obrazovkou Control Display a s ovládačom Touch Controller, digitálnu prístrojovú dosku s čiernym pozadím okolo 5,1-palcového farebného displeja, multimediálny a navigačný systém, dva USB porty na prenos dát ako aj palubnú WiFi sieť. Zabudovaná SIM karta s pripojením 4G LTE a rovnako štandardne dodávaný balík prvkov Connected Package Professional umožňujú využívanie digitálnych služieb ako BMW TeleServices, núdzové volanie Intelligent Emergency Call, online dopravné informácie s výstrahou pred nebezpečenstvom, služby diaľkového ovládania Remote Services a služby Concierge Cervices.

Vodič a spolujazdec v novom modeli BMW radu 4 Coupé ťažia aj z rozšírených možností intuitívneho ovládania a inovatívnych digitálnych služieb, ktoré do nového modelu BMW radu 4 Coupé prináša nový operačný systém BMW Operating System 7.0. Zobrazované informácie sa dajú individuálne nastavovať, zatiaľ čo rozhranie medzi vodičom a vozidlom poskytuje, v závislosti od aktuálnej situácie, viac možností ovládania — prostredníctvom dotykovej stredovej obrazovky Control Display, osvedčeným ovládačom iDrive Controller, multifunkčnými tlačidlami na volante, hlasovými povelmi alebo na požiadanie dodávaným systémom ovládania gestami. Súčasť štandardnej ponuky nového modelu BMW radu 4 Coupé tvorí aj inteligentný osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant s dodatočnými funkciami.

Na požiadanie dodávaný systém BMW Live Cockpit Professional potom obsahuje plne digitálnu prístrojovú dosku za volantom s 12,3-palcovou obrazovkou a 10,25-palcovú stredovú obrazovku Control Display. Plne digitálna prístrojová doska poskytuje dostatok priestoru na zobrazovanie údajov z navigačnej mapy, indikátory stavov asistenčných systémov vodiča či 3D zobrazenie priestoru okolo vozidla.

Pokiaľ ide o digitálne služby, tak medzi výnimočné inovatívne prvky nového modelu BMW radu 4 Coupé patria mapy BMW Maps. Okrem výpočtu trasy a času príchodu sa vyznačujú aj mimoriadnou rýchlosťou a presnosťou, krátkym intervalom aktualizácie dopravných informácií ako aj využívaním cloud navigačného systému, takže vodič môže pri vyhľadávaní cieľovej destinácie vysloviť akékoľvek slovo.

Systémy BMW Live Cockpit Plus a BMW Live Cockpit Professional prichádzajú aj s upravenou integráciou mobilných telefónov. Operačný systém nového modelu BMW radu 4 Cabrio obsahuje okrem rozhrania Apple CarPlay už aj Android Auto. Novým prvkom je aj Remote Software Upgrade, ktorý umožňuje aktualizovať a vylepšovať funkcie vozidla a rozširovať nové digitálne služby tak, že sa jednoducho stiahnu do vozidla prostredníctvom bezdrôtovej internetovej siete.

Objavte viac

Súbory cookie na doméne autopalacebratislava.sk.

Akceptujte súbory cookie.
Zistiť viac, vrátane informácií o tom, ako odmietnuť súbory cookie.