en

Nové BMW X7.

BMW odhaľuje novú definíciu automobilového luxusu. Nový model BMW X7 spája výrazný vzhľad, exkluzivitu a vnútorný priestor spolu so všestrannosťou a s agilnými jazdnými vlastnosťami, ktoré zákazníci očakávajú od vozidla triedy Sports Activity Vehicle (SAV).

Nové BMW X7.
Nové BMW X7.
Nové BMW X7.
Nové BMW X7.
Nové BMW X7.
Nové BMW X7.
Nové BMW X7.
Nové BMW X7.
Nové BMW X7.
Nové BMW X7.
Nové BMW X7.
Nové BMW X7.

17.10.2018

Koncepcia vozidla a dizajn.

Nový rozmer luxusu.

 

BMW odhaľuje novú definíciu automobilového luxusu. Nový model BMW X7 spája výrazný vzhľad, exkluzivitu a vnútorný priestor spolu so všestrannosťou a s agilnými jazdnými vlastnosťami, ktoré zákazníci očakávajú od vozidla triedy Sports Activity Vehicle (SAV). Najnovší a zároveň najväčší model s označením BMW X využíva výnimočné technológie pohonu a podvozkov. K tomu pridáva veľkorysý priestor v každom z troch radov sedadiel, luxusnú atmosféru a pokročilé prvky výbavy. Vzniká tak bezkonkurenčná radosť z jazdy a z vnútorného priestoru. Nový dizajnový jazyk značky BMW prináša na luxusný exteriér modelu BMW X7 prvky modernej elegancie a pridáva vizuálne vyvážené proporcie, sebavedomie a pocit prirodzenej autority.

 

Nové BMW X7 predstavuje ďalší krok v nadchádzajúcej modelovej ofenzíve výrobcu v luxusnom segmente. Všestrannejšia ponuka v tejto triede a systematické rozširovanie portfólia modelov BMW X patrí medzi kľúčové úlohy, ktoré si spoločnosť BMW Group identifikovala v rámci svojej stratégie NUMBER ONE > NEXT. Tá má do budúcnosti zabezpečiť udržateľný rast na svetovom trhu osobných automobilov.

 

Nové BMW X7 sa bude vyrábať v závode BMW v meste Spartanburg v americkom štáte Južná Karolína. Na tom istom mieste, ktoré sa stalo domovom modelových radov BMW X, sa vyrábajú aj modely BMW X3, BMW X4, BMW X5 a BMW X6.

 

Model BMW X7 sa na trh dostane v máji 2019.

 

Nový rozmer autority, luxusu a moderny.

Veľkolepé vonkajšie rozmery modelu BMW X7 posúvajú luxus na úplne novú úroveň. S dĺžkou 5 151 milimetrov, šírkou 2 000 milimetrov, výškou 1 805 milimetrov a s rázvorom s dĺžkou 3 105 milimetrov sa BMW X7 vyznačuje harmonickými proporciami a zároveň sa jasne stavia do pozície nového vodcu modelov rodiny BMW X. Neprehliadnuteľný vzhľad nového modelu BMW X7 podčiarkuje kolmá predná časť a chrómové prvky, nachádzajúce sa po obvode celého vozidla, umocňujú jeho výnimočný charakter a jedinečnosť. Nové spracovanie tvarov, ktorým dominujú jasne štruktúrované plochy a precízne línie, dodávajú novému BMW X7 modernú a progresívnu auru.

 

Prednej časti nového BMW X7 dominujú najväčšie obličky, aké sa kedy objavili na vozidle značky BMW. Spolu s úzkymi dvojitými svetlometmi zasahujúcimi do svetlometov umocňujú pocit šírky vozidla a vytvárajú nezameniteľný vzhľad. Nové BMW X7 sa štandardne dodáva s LED svetlometmi, na požiadanie s laserovými svetlometmi BMW Laserlight s adaptívnymi LED svetlometmi. Tento systém využíva sledovacie svetlo BMW Laserlight, diaľkové svetlomety vylepšuje selektívne vykrývanie objektov, ktoré zabraňuje oslepovaniu protiidúcich vodičov a diaľkové svetlomety vďaka tomu dosvietia až do vzdialenosti 600 metrov. O výnimočný vzhľad sa starajú aj modré prvky v tvare X, ktoré sa nachádzajú v známych BMW dvojitých svetlometoch. Na vozidlách so štandardnou špecifikáciou sa v spodnom otvore na vstup vzduchu nachádza extra prvok v podobe horizontálnej chrómovanej lišty. Balík výbavy Design Pure Excellence prináša priestorové stvárnenie tejto lišty, ktorá sa smerom k vonkajším rohom stáča nahor. V prednom nárazníku si našli svoje miesto aj LED hmlovky osadené v hliníkovej lište. Ďalším špecifickým prvkom je mimoriadne veľký znak BMW na kapote.

 

Pri pohľade zboku padnú do oka veľké okná a dlhá dynamická plynulá línia strechy, čo evokuje priestranný a presvetlený interiér nového BMW X7. Zadné dvere sú dlhšie ako predné, čím vyniká vnútorný priestor zadnej časti nového SAV. Vďaka nim sa dozadu ľahko nastupuje aj vystupuje. Nový dizajnový jazyk značky zvýrazňujú jasne tvarované povrchy a príťažlivá bočná línia, ktorá stúpa smerom k zadnej časti. Všestranné zameranie nového BMW X7 umocňujú výrazná svetlá výška a na požiadanie dodávané strešné lišty. Eleganciu a exkluzivitu vozidla zvyšujú aj prvky ako chrómové lišty okolo prahov, ktoré sa rozširujú až do výduchov Air Breather za prednými kolesami a pokračujú až k zadnému nárazníku. Nechýbajú ani okrúhle línie okolo blatníkov vo farbe vozidla, pod ktorými sa môžu nachádzať disky kolies z ľahkých zliatin s priemerom až do 22 palcov.

 

Veľké rozmery nového BMW X7 sa prejavujú aj na zadnej časti, ktorú prerušujú horizontálne línie a ohraničujú vertikálne odtrhové hrany. Zadnú časť jasne rozčleňujú aj úzke zadné LED svetlomety. Zadné svetlomety spája chrómová lišta, ktorá sa predtým objavovala iba na luxusnom sedane BMW radu 7. Ďalším exkluzívnym prvkom sú detailne prepracované koncovky výfukového potrubia dodávané v rámci balíka výbavy Design Pure Excellence.

 

Nové BMW X7 sa bude štandardne dodávať s 20-palcovými diskami kolies z ľahkých zliatin. Na požiadanie sa môžu v blatníkoch otáčať disky kolies z ľahkých zliatin s priemerom 21 alebo 22 palcov.

 

Balíky výbav Design Pure Excellence, M Sport a exkluzívne prvky od BMW Individual dodávané na želanie.


Balíky výbav Design Pure Excellence, M Sport a exkluzívne prvky od BMW Individual dodávané na želanie dávajú záujemcom možnosť na dotvorenie svojho nového BMW X7 podľa vlastného vkusu. Balík výbavy Design Pure Excellence zvyšuje eleganciu nového modelu z kategórie SAV prvkami ako matné hliníkové priečky v maske chladiča, vysoko leštené chrómové doplnky či 21-palcové disky kolies z ľahkých zliatin s ramenami v tvare Y. Balík M Sport zvýrazňuje dynamický potenciál nového BMW X7 extra širokými otvormi na vstup vzduchu, 21-palcovými diskami kolies z ľahkých zliatin v tvare M twin-spoke a špecifickým vzhľadom predného aj zadného nárazníka ako aj bočných prahov. Športovú dušu podčiarkujú aj ďalšie dizajnové prvky s vysoko lešteným čiernym povrchom či s čiernymi chrómovaným povrchom, ktoré boli predtým vyhradené iba pre luxusné modely značky BMW. Na požiadanie sa dodávajú aj prvky z vysoko lešteného chrómu. Od začiatku predaja nového BMW X7 budú v ponuke na želanie dodávanej výbavy aj exkluzívne prvky z ponuky BMW Individual. Medzi prvkami, ktoré dodajú exteriéru vozidla extra punc exkluzivity, patrí zlatistý metalický lak Sunstone a 22-palcové disky kolies z ľahkých zliatin z ponuky BMW Individual.

 

Interiér a výbava.

Viac priestoru pre luxusnú atmosféru.

 

Dychberúci vnútorný priestor nového modelu BMW X7 prináša do luxusného segmentu nový a svieži pocit voľnosti. Tri rady sedadiel poskytujú vodičovi a pasažierom výnimočný pocit priestoru, ktorý obklopuje elegantný interiér nového BMW X7.

 

Veľké plochy a čisté štruktúry dodávajú palubnej doske moderný vzhľad a jej línie plynulo prechádzajú do obloženia dverí. Elegantnú a exkluzívnu atmosféru umocňujú veľké plochy ohraničené linkami s elektricky nanášanou farbou. Súčasťou štandardnej výbavy nového BMW X7 je kožou čalúnený športový volant. Novo tvarované displeje BMW Live Cockpit Professional s digitálnym stredovým displejom Control Display a s plne digitálnou prístrojovou doskou patria do štandardnej výbavy. Oba displeje majú uhlopriečku 12,3 palca a spolu so špičkovo navrhnutým stredovým panelom vytvárajú modernú interpretáciu toho, čím je značka BMW dlhodobo známa. Kokpitom zameraným priamo na vodiča.

 

Stredová konzola medzi prednými sedadlami je miestom, kde sa nachádza ovládač iDrive Controller, novo tvarovaný volič automatickej prevodovky, štartovacie tlačidlo, prepínač jazdných zážitkov Driving Experience Control, tlačidlo elektronickej parkovacej brzdy ako aj tlačidlá na ovládanie nastavenia vzduchového odpruženia a na požiadanie dodávaných terénnych režimov. Moderný vzhľad dostal aj panel ovládania vykurovania a klimatizácie. Ovládanie tlačidlami dostali aj všetky funkcie svetiel. Na požiadanie dostanú niektoré ovládače vysoko kvalitný sklenený povrch. Tento vizuálne a dotykovo príťažlivý povrch sa dostane na volič automatickej prevodovky, štartovacie tlačidlo, ovládač iDrive Controller a na ovládač hlasitosti.

 

Tri rady sedadiel štandardom, dve samostatné sedadlá v druhom rade na požiadanie.

Vnútorný priestor a variabilitu interiéru podčiarkuje štandardné vybavenie nového vozidla BMW X7 tromi radmi sedadiel (dovedna miesto pre sedem cestujúcich). Dvaja cestujúci v treťom rade majú taktiež k dispozícii dvojicu plnohodnotných sedadiel. To znamená, že dospelí zvládnu aj dlhšie výlety. Úroveň komfortu zvyšujú aj prvky ako presklenie strechy či držiaky na poháre a lakťové opierky vo vnútornom obložení panelov karosérie. V druhom rade sa štandardne nachádzajú tri sedadlá v klasickej konfigurácii. Na požiadanie sa môže v druhom rade nachádzať aj dvojica mimoriadne komfortných sedadiel. Rozsahom možností nastavenia sa tieto komfortné sedadlá vyrovnajú predným sedadlám vodiča a spolujazdca. Ich súčasťou sú aj lakťové opierky a komfortné vankúšiky. Dve samostatné sedadlá v druhom rade s veľkým priestorom medzi nimi predstavujú premiéru takéhoto riešenia v segmente SAV a vytvárajú v zadnej časti mimoriadne luxusnú atmosféru. Priestor medzi samostatnými sedadlami vytvára aj prístup do tretieho radu sedadiel.

 

V oboch konfiguráciách, štandardnej aj dodávanej na želanie, sa sedadlá nového BMW X7 môžu posúvať v rozsahu 14,5 centimetra (7-miestna verzia). Sedadlá vo všetkých troch radoch majú elektronické ovládanie pozdĺžneho nastavovania ako aj sklonu operadla. Operadlá sedadiel v druhom aj treťom rade sa sklápajú aj vyklápajú elektronicky. Tlačidlá na ich vyklápanie sa nachádzajú za zadnými dverami na strane vodiča ako aj v batožinovom priestore. Pre jednoduchší prístup na sedadlá tretieho radu sa celé sedadlá druhého radu naklopia smerom dopredu. Po stlačení tlačidla sa operadlá sedadiel druhého radu nastavia do kolmej polohy, aby vytvorili dokonale bezpečnú oporu pre dieťa sediace v detskej sedačke pripevnenej cez kotviace body Isofix.

 

Na pozdĺžne nastavovanie sedadiel druhého radu slúži ovládací panel vo vodičových dverách. Pri tomto paneli sa nachádza aj tlačidlo, ktorým môže vodič nového BMW X7 ovládať pozdĺžne nastavenie svojho aj spolujazdcovho sedadla. Vodič tak podľa potreby môže buď zväčšiť priestor na nohy cestujúcim v druhom rade sedadiel, alebo zjednodušiť nastupovanie do tretieho radu sedadiel. Tlačidlá na nastavovanie sedadiel v druhom rade sa nachádzajú aj v zadných dverách. Operadlá a sedadlá druhého a tretieho radu sa dajú ovládať aj tlačidlami umiestnenými v batožinovom priestore. V šesť- alebo sedemmiestnom usporiadaní ponúka nové BMW X7 batožinový priestor s objemom 326 dm3. Po sklopení operadiel sedadiel druhého a tretieho radu narastie tento objem na 2 120 dm3. Nakladanie batožiny uľahčuje aj štandardne dodávané vzduchové odpruženie, ktoré umožňuje zníženie nakladacej hrany. Nové BMW X7 dostalo dvojdielne veko batožinového priestoru, pričom obe jeho časti sa otvárajú aj zatvárajú elektronicky. Vozidlám na želanie vybaveným prvkom Comfort Access (Komfortný prístup) sa obe časti otvárajú automaticky a bezdotykovo.

 

Štandardne dodávané kožené čalúnenie Vernasca aj na požiadanie dodávané kožené čalúnenie Merino z ponuky BMW Individual sú dostupné v šiestich farebných vyhotoveniach. Športové predné sedadlá sa štandardne dodávajú s vyhrievaním, na požiadanie aj s odvetrávaním. Sedadlá v druhom a treťom rade sú taktiež vyhrievané, predný rad môže na požiadanie dostať aj multifunkčné sedadlá s masážnou funkciou.

 

Štandardne dodávané trojdielne panoramatické presklené strešné okno a veľkoplošné okná, ktoré zaplavujú interiér svetlom.

Štandardne dodávaná elektronicky ovládaná panoramatická presklená strecha spolu s veľkoplošnými oknami dodávajú novému BMW X7 vzdušný a ľahký pocit. Okrem prednej a strednej presklenej časti sa ďalšia samostatná časť nachádza aj nad tretím radom sedadiel. Všetky presklené časti majú svoj vlastný elektronicky ovládaný kryt. Ovláda sa z predného panelu a poskytuje požadovaný tieň. V prípade, že sa vo vozidle nachádzajú aj na požiadanie dodávané slnečné clony na bočných oknách, získajú cestujúci na zadných sedadlách spolu s nimi aj možnosť ovládať kryty presklenej strechy. Kryt zadnej časti nad stredným radom sa potom ovláda samostatným tlačidlom dostupným z tretieho radu.

 

Panoramatická presklená strecha Sky Lounge vytvára po zotmení výnimočnú a exkluzívnu atmosféru. Na presklení sa rozžiari LED osvetlenie, ktoré vytvára 15 000 vzorov a pripomína hviezdnu oblohu. Farebnú schému si môže posádka nastaviť podľa svojich predstáv.

 

Klimatizácia, vnútorné osvetlenie a entertainment prispievajú k luxusnému zážitku z jazdy.

Nové BMW X7 sa štandardne dodáva so 4-zónovou klimatizáciou, na želanie aj s 5-zónovou klimatizáciou so samostatným ovládaním pre tretí rad sedadiel. Na želanie dodávaný balík Ambient Air obsahuje ionizáciu vzduchu a do interiéru rozprašuje jednu z ôsmich zvolených vôní. Vodič a predný spolujazdec si môžu do stredovej konzoly zvoliť aj špeciálne termo držiaky na nápoje. Vďaka nim zostanú nápoje podľa potreby teplé alebo studené. V ponuke nechýba ani bezdrôtové indukčné nabíjanie. Miesto na takéto nabíjanie telefónov sa nachádza v stredovej konzole pred držiakmi na nápoje.

 

Počas jazdy v tme sa o výnimočný zážitok na palube postará aj štandardne dodávané náladové osvetlenie s precíznymi LED linkami na palubnej doske, stredovej konzole a v obložení dverí. Posádka si môže cez ovládač iDrive vybrať jednu zo šiestich farebných schém a z viacerých kombinácií. Súčasťou osvetlenia je aj osvetlenie priestoru okolo vozidla svetelným chodníkom Welcome Light Carpet, ktorý sa objaví pri odomknutí či zamknutí vozidla. Dopĺňa ho aj prvok s názvom Dynamické osvetlenie interiéru Dynamic Interior Light vysielajúce pulzujúce svetelné signály v presne určených momentoch. Tieto signály sa na vnútorných paneloch objavia ak sú otvorené dvere a zároveň beží motor a na prístrojovej doske ak práve prichádza telefonický hovor.

 

Nové BMW X7 zabáva posádku štandardne dodávanou hi-fi audiosústavou s 10 reproduktormi. O intenzívnejší hudobný zážitok sa postará na požiadanie dodávaný audiosystém Harman Kardon so 16 reproduktormi. Milovníkov špičkového zvuku zase poteší na požiadanie dodávaný audiosystém Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System s 20 reproduktormi a s výkonom 1 500 W. K výnimočnému priestorovému zvukovému zážitku pre všetkých pasažierov prispieva aj digitálny 7-kanálový zosilňovač a ďalšie zdroje zvuku v streche. Na požiadanie sa dodáva aj zábavný systém pre zadné sedadlá Professional s dvojicou 10,2-palcových dotykových HD obrazoviek, DVD prehrávačom schopným prehrávať aj Blu-Ray, dvoma USB portami, vstupom HDMI a s dvoma výstupmi na slúchadlá.

 

Balíky Design Pure Excellence a M Sport s prvkami interiéru dodávanými na mieru.

Špeciálnu atmosféru na palube nového BMW X7 vytvárajú aj originálne prvky výbavy obsiahnuté v balíkoch Design Pure Excellence a M Sport. Od štandardnej výbavy sa odlišujú kontrastným prešívaním sedadiel, ozdobnými prvkami vo farbách M GmbH a špecifickými dizajnovými variáciami osvetlených prahov dverí. Balík M Sport obsahuje aj volant M Sport, alkantarou čalúnený antracitový strop z ponuky BMW Individual, doplnky M na pedáloch, opierke na nohu pre vodiča, na sedadlách a taktiež exkluzívne pásiky na obložení interiéru.

 

Vodič si hneď od začiatku predaja nového modelu BMW X7 môže upraviť svoje vozidlo podľa vlastného vkusu aj prvkami z ponuky exkluzívnych prvkov obsiahnutých v ponuke BMW Individual. Na výber je rozšírené čalúnenie interiéru kožou Merino alebo dvojfarebný svetlý a modrý celokožený poťah BMW Individual Merino Ivory White/Midnight Blue. V ponuke BMW Individual sú aj dve možnosti obloženia špičkovým vyberaným drevom.

 

Pohon a zážitok z jazdy.

Prvotriedny komfort v spojení so všestranným výkonom.

 

Výkonné motory, inteligentný systém pohonu všetkých kolies BMW xDrive a novo vyvinutá technológia podvozka. To všetko znamená, že nové BMW X7 prináša do luxusného segmentu bezkonkurenčné spojenie dynamiky, vyváženosti a všestrannosti. Najnovší predstaviteľ rodiny BMW X stavil na osvedčený recept terénnych schopností doplnených o excelentný komfort jazdy a obratnosť na cestách, ktorými sa dlhodobo vyznačujú všetky vozidlá triedy SAV tejto značky.

 

Ponuka motorov dostupných pre BMW X7 od začiatku predaja obsahuje úplne nový motor V8, ktorý sa predstaví v modeli BMW X7 xDrive50i (nebude dostupný v Európe), benzínový radový 6-valec v modeli BMW X7 xDrive40i a dvojicu naftových radových motorov, ktoré poháňajú modely BMW X7 xDrive30d a BMW X7 M50d M Performance. Technológia benzínových motorov BMW TwinPower Turbo obsahuje prepĺňanie, vstrekovanie paliva High Precision Injection, plne variabilné časovanie ventilov VALVETRONIC a ovládanie vačkového hriadeľa Double-VANOS. Medzi technológiami pre naftové motory sa nachádzajú prvky ako prepĺňanie a priame vstrekovanie common-rail s piezo vstrekovačmi. Všetky motory posielajú svoj výkon do 8-stupňovej automatickej prevodovky Steptronic. Systém spracovania emisií benzínových motorov využíva časticový filter, ktorý eliminuje množstvo nespálených sadzí. Naftové motory s technológiou BMW BluePerformance pracujú s filtrom pevných častíc, oxidačným katalyzátorom, absorpčným katalyzátorom NOx a s katalyzátorom SCR so vstrekovaním AdBlue na zníženie emisií oxidov dusíka. Vďaka tomu spĺňajú všetky motory nového modelu BMW X7 požiadavky emisnej normy Euro 6d-TEMP.

 

Rýchla a jemná: 8-stupňová prevodovka Steptronic.

Všetky motory dostupné pre nový model BMW X7 sa spájajú s 8-stupňovou prevodovkou Steptronic. Jej najnovšia verzia obsahuje väčšie rozpätie prevodových pomerov a novú ovládaciu elektroniku. To prispieva k zníženiu otáčok motora najmä na vyšších prevodových stupňoch a k vyššej celkovej účinnosti celého pohonného ústrojenstva. Nová 8-stupňová prevodovka Steptronic dostala novú generáciu tlmičov torzných pulzov, čo minimalizuje výkyvy v pravidelnosti otáčok. Výsledkom je vyšší komfort jazdy a jemnejšia zmena prevodov. Komfort zvyšuje aj menší preklz hydrodynamického meniča a upravené ovládanie hydrauliky umožňuje športovejšie radenie.

 

Precízne rozdeľovanie výkonu: pohon všetkých kolies xDrive s účinnejším ovládaním a s elektronicky ovládanou uzávierkou zadného diferenciálu.

Nová generácia pohonu všetkých kolies BMW xDrive v novom modeli BMW X7 zvláda nároky na maximálnu trakciu, ovládateľnosť a stabilitu. Krútiaci moment sa na kolesá dostáva ešte precíznejšie než kedykoľvek predtým a dokonalejšie zvláda všetky nástrahy na cestách. Elektronicky ovládaný systém pohonu všetkých kolies spolupracuje s dynamickým ovládaním stability Dynamic Stability Control (DSC) a poskytuje tak bez ohľadu na poveternostné podmienky základ pre bezproblémové, isté a stabilné ovládanie. V prípade, že si to aktuálne podmienky nevyžadujú, môže všetko výkon smerovať iba na zadné kolesá, čo zníži spotrebu paliva. Systém xDrive poskytuje aj dynamické jazdné vlastnosti založené na tom, že väčšina výkonu smeruje na zadné kolesá. To znamená typické jazdné vlastnosti značky BMW.

 

Súčasťou štandardnej výbavy modelu BMW X7 M50d je aj zadný diferenciál M Sport a v spojení s balíkom Off-Road modelu BMW X7 xDrive50i dopĺňajú športové vlastnosti pohonného reťazca. Elektronicky kontrolovaný zadný diferenciál spolupracuje aj so stabilizačným systémom DSC. Obmedzuje rozdiel medzi otáčkami vnútorného a vonkajšieho kolesa v zákrute a pri dynamickom jazdení tak zlepšuje prenos výkonu na vozovku. Výsledkom je nulová tendencia k nedotáčavosti pri rýchlom prejazde zákrut. Obmedzením vyrovnávania otáčok medzi vonkajším a vnútorným kolesom pri jazde v zákrutách vylepšuje pri dynamickej jazde prenos výkonu na vozovku. Výsledkom je, že nové BMW X7 vychádza zo zákrut s ešte väčším nadšením. Pod taktovkou elektronického stabilizačného systému Driving Stability Control (DSC) dokáže uzamykanie zadného diferenciálu zlepšiť trakciu a prenos výkonu a to najmä ak zadné kolesá jazdia po nespevnenom povrchu či po povrchoch s rozdielnymi úrovňami priľnavosti. Vďaka diferenciálu M Sport sa nemusia kolesá zbytočne pretáčať.

 

Technológia podvozka perfektne vyladená pre komfort, ovládateľnosť a výkon v teréne.

Technika podvozka dopĺňa dizajn vozidla. Na prednej náprave využíva dvojité trojuholníkové ramená, vzadu je to päťprvková náprava. To znamená splnenie všetkých podmienok pre maximálnu trakciu v teréne ako aj na bežných cestách.

 

Verzia BMW X7 M50d dostáva v základnej výbave zadný diferenciál M Sport, 21-palcové M disky kolies z ľahkých zliatin a špeciálne nastavenie podvozka. Tieto prvky vylepšia ovládateľnosť a presnosť riadenia a dodajú mu nezameniteľný charakter vozidla M Performance, no prispôsobeného luxusnému segmentu.

 

Komfort jazdy v novom BMW X7 vylepšuje štandardne dodávané Adaptívne vzduchové odpruženie na oboch nápravách s automatickým udržiavaním svetlej výšky. Tlak v odpružení kontrolujú elektricky ovládané kompresory so zásobníkmi stlačeného vzduchu pre každé koleso zvlášť, čo umožňuje vyrovnávanie nerovnomerného zaťaženia vozidla. Adaptívne vzduchové odpruženie na oboch nápravách spolupracuje so stabilizačným systémom Dynamic Stability Control (DSC) a môže tak aktívne pomáhať pri zlepšení brzdného výkonu. V režime SPORT sa pri rýchlostiach nad 138 km/h automaticky zníži svetlá výška o 20 milimetrov.

 

Svetlú výšku si môže vodič individuálne nastaviť, napríklad pri jazde v teréne. Stlačením tlačidla vo vozidle sa svetlá výška zvýši vo dvoch stupňoch až o 40 milimetrov nad štandardné nastavenie. Tlačidlom v batožinovom priestore sa môže nakladacia hrana o 40 milimetrov znížiť. Po naštartovaní motora sa vozidlo vráti na naposledy nastavenú výšku. Svetlá výška vozidla sa môže nastaviť aj pri vypnutom motore. Na to poslúži na požiadanie dodávaný kľúč s displejom BMW Display Key.

 

Integrálne aktívne riadenie všetkých kolies Integral Active Steering je dostupné ako prvok dodávaný na želanie. V závislosti od rýchlosti sa zadné kolesá natáčajú v rovnakom alebo opačnom smere ako kolesá predné. Prispieva to k rýchlejšiemu prejazdu zákrut, jednoduchšej zmene jazdných pruhov ako aj k svižnejšiemu kľučkovaniu cez hustú mestskú premávku. Takéto riadenie uľahčuje manipuláciu vozidla v úzkych parkovacích miestach a zvyšuje stabilitu pri predbiehaní na diaľniciach.

 

Dynamické jazdné vlastnosti zvyšuje na želanie dodávaný systém Executive Drive Pro s aktívnymi stabilizátormi. Systém aktívnych stabilizátorov využíva elektromotory, ktoré pri dynamickom prejazde zákrutami pôsobia proti nakláňaniu karosérie. Zároveň pomáha aj pri zrýchľovaní na výjazde zo zákrut. Systém má pozitívny vplyv aj na zvýšenie stability a komfortu pri jazde v priamom smere, pretože aktívne potláča vplyv možných nerovností na okraji vozovky.

 

Pre všetky modely okrem verzie BMW X7 M50d je k dispozícii aj balík Off-Road, ktorý sa vyznačuje odolnými ochrannými prvkami na prednej aj zadnej časti podvozka. Obsahuje aj adaptívne vzduchové odpruženie a elektronicky ovládanú uzávierku zadného diferenciálu. Súčasťou balíka Off-Road je aj špeciálna grafika prístrojovej dosky a stredovej obrazovky Control Display ako aj špeciálny ovládač na stredovej konzole na výber jedného zo štyroch jazdných režimov xSnow, xSand, xGravel a xRocks. Vodič si tak môže zvoliť ideálne nastavenie svetlej výšky, systému xDrive, reakcie na plyn, režimu prevodovky a systému DSC, aby čo najlepšie prešiel cez povrchy ako sneh, piesok, štrk či skaly.

 

Asistenčné systémy vodiča.

Špičkové asistenčné systémy vodiča zvyšujú komfort a bezpečnosť.

 

Progresívny luxus zosobnený v modeli BMW X7 podčiarkuje aj komplexná a výnimočná ponuka asistenčných systémov, ktoré zvyšujú komfort aj bezpečnosť. Spracovaním obrazov z kamery a údajov získaných z radarových snímačov dokážu nové systémy poskytnúť vodičovi v rôznych situáciách ešte lepšiu podporu. V rámci balíka BMW Personal CoPilot predstavujú nový míľnik na ceste k automatizovanej jazde.

 

Súčasťou štandardnej výbavy nového modelu BMW X7 sú prvky ako Systém udržiavania rýchlosti s funkciou brzdenia a Kolízne varovanie a Varovanie pred chodcami v meste s funkciou City Braking, ktoré teraz vystríha vodiča aj pred možnou kolíziou s cyklistami. Na požiadanie dodávaný Aktívny systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop&Go dokáže automaticky zastaviť vozidlo a opäť ho rozbehnúť. Pre komfortnejšiu jazdu v dopravných zápchach sa doba zastavenia a automatického rozbehnutia predĺžila na 30 sekúnd. Rýchlostné obmedzenia identifikované systémom Speed Limit Info umožnia automatické prebratie rýchlostného limitu do udržiavania rýchlosti s rozdielom až do 15 km/h.

 

Komplexný balík bezpečnosti a komfortu: Driving Assistant Professional.

Na želanie dodávaný balík Driving Assistant Professional obsahuje prvky ako Varovný systém zmeny a opustenia jazdného pruhu vrátane Asistenta pre jazdu v dopravnej zápche ako aj Asistent udržiavania jazdného pruhu s aktívnou ochranou pred bočnou kolíziou. Tento systém využíva vodorovné značenie na cestách, pre zistenie jazdu smeru sa orientuje podľa vozidiel jazdiacich pred ním a pomáha vodičovi udržiavať sa v jazdnom pruhu. Taktiež pomáha pri prejazde zúženými priestormi ako napríklad pri obchádzkach prác na diaľniciach. Detekcia rúk na volante je veľmi citlivá a dokáže zaznamenať aj jemný dotyk prstov na volante. Súčasťou kokpitu je aj špeciálna kamera na snímanie interiéru (v Európe dostupná od apríla 2019), ktorá sníma pozíciu vodičovej hlavy, ako aj to či vodič dáva pozor na situáciu na vozovke. Vďaka tomu sa čas, pokým nemusí mať vodič ruky na volante, predĺžil na 60 sekúnd.

 

Asistent zmeny jazdného pruhu sa dá využívať na diaľniciach a dvojprúdových cestách spolu s aktivovaným Asistentom riadenia a so systémom Asistent riadenia a jazdného pruhu. Pomáha vodičovi komfortným automatickým preradením sa do vedľajšieho pruhu pri jazde v rozsahu rýchlosti 70 – 180 km/h. Stačí na to dlhšie podržanie ovládača smerovky. Ďalšou súčasťou tohto balíka je Automatický vyhýbací manéver. Poskytuje pomoc v kritických situáciách, keď sa ešte dá vyhnúť sa kolízii. Na želanie vodiča sa pri prejazde okolo iných vozidiel aktivuje zásah do riadenia.

 

Paletu asistenčných systémov dopĺňa viacero bezpečnostných a komfortných prvkov vrátane Varovného systému pre križovatky. Pri rýchlosti jazdy do 85 km/h poskytuje upozornenie na vozidlá prichádzajúce zo strán a to najmä za zníženej viditeľnosti. Zadný varovný systém pred premávkou zboku, Varovanie pred zmenou prednosti v jazde, Varovanie pred vjazdom do protismeru a Varovný systém zmeny jazdného pruhu. To sú len niektoré z bezpečnostných prvkov obsiahnuté v balíku Driving Assistant Professional.

 

Aktívna pomoc v prípade potreby: Asistent núdzového brzdenia.

Novinkou v oblasti bezpečnostných systémov je Asistent núdzového brzdenia (v Európe nedostupný), ďalšia súčasť balíka Driving Assistant Professional. Používa sa v momente akútnej zdravotnej nevoľnosti vodiča a aktivuje sa potiahnutím páčky parkovacej brzdy. Systém v závislosti od jazdnej situácie automaticky zastaví vozidlo v aktuálnom jazdnom pruhu, na kraji cesty alebo na spevnenej krajnici. V rýchlostiach od 70 do 100 km/h sa nevyhnutné manévre spojené so zmenou jazdného pruhu vykonajú automaticky. Zároveň sa spustia výstražné svetlá a Inteligentné tiesňové volanie automaticky upovedomí kontaktné centrum, aby zalarmovalo záchranné zložky.

 

Pohodlné manévrovanie pri parkovaní: Asistent parkovania a Asistent cúvania.

Nové BMW X7 je štandardne vybavené Parkovacími senzormi vpredu aj vzadu (PDC). Parkovací asistent (dodávaný štandardne) využíva lineárne navádzanie na plne automatické pozdĺžne zaparkovanie vozidla. Systém premeriava potenciálne parkovacie miesta pri jazde okolo nich. Keď nájde vhodné miesto, vodič iba zapne smerovku, stlačí tlačidlo na stredovej konzole a Parkovací asistent prevezme riadenie, ako aj zaradenie patričného režimu prevodovky, akceleráciu a brzdenie. Vodič si pritom užíva ideálny výhľad do okolia. Pomáha mu pri tom obraz z parkovacej kamery, pohľad zhora, panoramatický pohľad a 3D pohľad, ktoré sú súčasťou balíka Rozšíreného asistenta parkovania. S pomocou funkcie Remote 3D View sa môže prenášať aktuálny pohľad na okolie vozidla priamo na obrazovku majiteľovho mobilného telefónu.

 

Ďalšou ilustráciou pokroku značky BMW smerom k automatizovanej jazde predstavuje Asistent cúvania. Táto funkcia poskytuje doteraz nevídanú podporu pri vychádzaní z parkovacích priestorov alebo pri cúvaní v stiesnených oblastiach. Systém prevezme riadenie vozidla na trasách, ktoré vozidlo už predtým prešlo smerom vpred rýchlosťou do 36 km/h. V novom modeli BMW X7 je tak cúvanie na vzdialenosť až do 50 metrov a do rýchlosti 9 km/h mimoriadne komfortnou záležitosťou. Vodič iba pridáva, brzdí a kontroluje okolie. Systém sa aktivuje stlačením tlačidla pri stojacom vozidle a pri voliči automatickej prevodovky v polohe P. Pohyby volantu sú uložené v pamäti z ostatnej jazdy vpred a dajú sa vyvolať aj po dlhšom čase. To znamená, že Asistent cúvania sa v novom BMW X7 môže použiť na jazdu vzad z parkovacieho miesta aj na druhý deň po zaparkovaní.

 

Zobrazovacie a ovládacie systémy, BMW Connected a ConnectedDrive.

Digitálne, inteligentne a dokonale prepojené.

 

Súčasťou štandardnej výbavy nového BMW X7 bude aj Inteligentný osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant, ktorý reaguje na oslovenie „Hej, BMW!”. Od marca 2019 bude súčasťou ovládacieho systému a zákazníci si ho môžu stiahnuť do vozidla prostredníctvom diaľkovej aktualizácie softvéru Remote Software Upgrade. Inteligentný osobný asistent BMW odštartuje novú epocha, v ktorej vodič dokáže ovládať viacero funkcií vozidla jednoduchými hlasovými povelmi. Do budúcnosti sa počíta s tým, že osobný asistent bude vodičovi k dispozícii aj prostredníctvom hlasových pokynov vydaných prostredníctvom domácich reproduktorov, prípadne cez mobilný telefón, pričom aktualizácie budú dostupné prostredníctvom diaľkovej aktualizácie softvéru Remote Software Upgrade.

 

Inteligentný osobný asistent BMW sa naučí zvyky a správanie vodiča a následne ich bude používať v správnom kontexte. Pomáha vodičovi, učí sa jeho preferencie a je kompletne schopný prispôsobiť sa jeho potrebám ako sú napríklad vyhrievanie sedadiel či najčastejším navigačným cieľom („Odvez ma domov”). Výnimočnou črtou v porovnaní s ostatnými konkurenčnými digitálnymi asistentmi je možnosť dať digitálnemu spoločníkovi meno (napríklad „Charlie”), čím sa vytvorí bližší a osobnejší vzťah. Pozná aj všetky funkcie vozidla a na požiadanie je schopný ovládať ich. Po vyslovení povelu „Hej, BMW, je mi zima!”, dokáže Inteligentný osobný asistent BMW primerane nastaviť teplotu v interiéri vozidla. Vzhľadom na to, že už aj aktuálna verzia si dokáže zapamätať obľúbené nastavenia, spolu s vývojom technológie sa do budúcna ráta s ďalším rozširovaním schopností a možností nastavení. S každým vysloveným povelom, vykonanou zmenou nastavenia a s každou položenou otázkou bude asistent pracovať čoraz lepšie.

 

Vždy na palube: digitálny expert BMW.

Príchod Inteligentného asistenta BMW znamená, že na palube je vždy prítomný profesionálny špecialista na vozidlá značky BMW. Dokáže vysvetliť spôsob fungovania mnohých prvkov výbavy („Ako funguje Asistent diaľkových svetiel?”), poskytuje informácie o aktuálnom stave („Máme dosť oleja?”) a pomáha odpovedať na otázky („Mám nejaké varovania?”). Pozná obľúbené nastavenia vodiča a podľa nich vie aktivovať viacero funkcií, ktoré zvýšia jeho pohodlie. Napríklad pokyn „Hej, BMW, cítim sa unavene!”, spustí relaxačný program, ktorý, okrem iného, nastaví úroveň osvetlenia, hudbu a teplotu tak, aby sa vodič cítil sviežejší.

 

Dokonalý spolujazdec.

V skratke, je to ideálny spolujazdec, ktorý dokáže byť užitočný aj počas každodenného jazdenia („Hej, BMW, na koľko kilometrov mi zostáva palivo?”). Pre zjednodušenie navigácie mu vodič môže dovoliť prístup ku kalendáru a ku kontaktom. Asistent tak dokáže naplánovať trasu, pripomenúť čas odchodu a upraviť ho podľa aktuálnej dopravnej situácie či nájsť parkovacie miesto v blízkosti cieľa. Asistent si taktiež vie zapamätať dôležité poznámky o najčastejšie navštevovaných miestach. Integrácia asistenta do systémov Microsoft Office 365 a Skype for Business mu umožní pripojiť sa na základe požiadaviek vodiča do telekonferencií či čítať maily. Nové BMW X7 sa tak premení na hlasom ovládanú mobilnú kanceláriu.

 

Zážitky vo vozidle: welness a relax za jazdy.

Inteligentný osobný asistent BMW sa stará aj o pohodlie vodiča, na čo slúži funkcia Caring Car (Starostlivé vozidlo). Obsahuje programy na oddych a relax, ktoré spustia súhru viacerých funkcií. Patria sem klimatizácia, masážne sedadlá, prevoňanie interiéru alebo hudba. Všetko pre osvieženie a oddych vodiča počas jeho pobytu na volantom. V ponuke je aj výber štyroch režimov, ktoré zodpovedajú aktuálnej nálade vodiča: Executive, Expressive, Private a Wellbeing. Každý z nich sa postará o vodičove potreby nastavením osvetlenia, klimatizácie, vône, masáže, množstva slnečného svetla či vyhrievania alebo chladenia sedadla. Okrem odstránenia stresu a únavy sa tak vozidlo stará o zvýšenie bezpečnosti na cestách. Požadovaný program sa spustí hlasovým povelom „Hej, BMW, som unavený” alebo „Hej, BMW, spusti režim Executive.”

 

Pasažieri sa zmenia na spolujazdcov.

Nové BMW X7 prináša pasažierom zážitok, na aký doteraz neboli zvyknutí. So súhlasom vodiča môžu pripojiť do vozidla svoje mobilné telefóny a cez rozhranie Connected Command ovládať vybrané funkcie vozidla. Cestujúci sa tak premenia na spolujazdcov a odbremenia vodiča od niektorých povinností ako napríklad zisťovanie informácií o ceste cez BMW Connected. Taktiež sa môžu starať o nastavenie zábavy na palube či o nastavenie klimatizácie.

 

Inteligentný osobný asistent BMW tvorí súčasť štandardnej výbavy nového BMW X7 a spolu s Live Cockpit Professional a s novým operačným systémom BMW Operating System 7.0 je na tri roky k dispozícii bezplatne. Prostredníctvom balíka Connected Package Professional sa môže rozsah služieb priebežne rozširovať.

 

Kľúč BMW Digital Key: zmení mobilný telefón na kľúč od vozidla.

Kľúč BMW Digital Key využíva technológiu komunikácie blízkych polí Near Field Communication (NFC). Vďaka tomu sa dá nové BMW X7 odomykať a zamykať pomocou mobilného telefónu, čím odpadá nutnosť klasického kľúča od vozidla. Stačí, ak vodič podrží svoj mobilný telefón pri kľučke dverí. Po nastúpení do vozidla sa telefón uloží do priestoru na bezdrôtové nabíjanie alebo do držiaka, čo je signál pre bezproblémové naštartovanie motora. Digital Key je dostupný cez aplikáciu BMW Connected a jedno vozidlo tak môže ovládať až päť ľudí. Funkcia BMW Digital Key bude zo začiatku dostupná iba pre vybrané telefóny Samsung Galaxy s funkciou NFC a s operačným systémom Android 8.0 a vyšším. Alternatívu predstavuje BMW Key Card. Tento sofistikovaný doplnok dodávaný na želanie poskytuje rovnaké funkcie ako potrebne vybavený smartfón.

 

Online navigácia Connected Navigation s novými digitálnymi službami.

Online navigácia Connected Navigation obsahuje mnoho digitálnych služieb, ktoré slúžia na bezproblémové plánovanie trasy a to vo vozidle ako aj mimo neho. V budúcnosti sa budú dať ciele cesty zasielať priamo do navigácie z viacerých aplikácií. Hlavné destinácie sa uložia priamo v BMW Connected a zosynchronizujú sa s vozidlom. Prístup k nim bude potom možný z viacerých zariadení. Mimoriadne významnou službou je Parking Space Assistant, ktorý vyhľadá a navrhne parkovacie miesta ešte pred tým, než vodič dorazí do cieľa. Systém obsahuje informácie o parkovacích domoch ako aj o parkovacích možnostiach v okolí destinácie. Asistent využíva informácie od už existujúcich služieb ako On-Street Parking Information a ParkNow.

 

Správne informácie v správnom čase: Zobrazovací a ovládací Operačný systém BMW 7.0.

Ostatná verzia digitálnej prístrojovej dosky zobrazovacieho a ovládacieho systému nového BMW X7 využíva najnovší operačný systém BMW Operating System 7.0 so špičkovým plne digitálnym dizajnom a ešte bližšie sa prispôsobuje vodičovým potrebám pri úprave kontroly pozornosti. Štandardne dodávaný BMW Live Cockpit Professional obsahuje digitálny displej s vysokým rozlíšením v prístrojovej doske a stredový displej Control Display, oba s uhlopriečkou 12,3 palca. Súbor prvkov obsahuje aj adaptívny navigačný systém a multimediálny systém s harddiskom s kapacitou pamäte 20 GB

 

Systém BMW Live Cockpit Professional prináša do nového BMW X7 nový operačný systém BMW Operating System 7.0. Najnovší ovládací systém naplno využíva digitálne displeje a je pripravený na to, aby vodičovi v správny čas poskytol tie správne informácie. Prepracovaná grafika displeja na prístrojovej doske vytvorila priestor na čiastočný náhľad na navigačnú mapu. Hlavné menu na stredovej obrazovke Control Display sa môže rozdeliť až na 10 stránok, pričom každá zobrazuje dve až štyri dlaždice so živým obsahom. Intuitívna viacúrovňová komunikácia medzi vodičom a vozidlom dostala ďalšie vylepšenia. Vodič si tak môže podľa aktuálnej situácie vybrať medzi dotykovým ovládaním cez obrazovku Control Display, cez známy dotykový ovládač iDrive, cez tlačidlá na volante, hlasové ovládanie či ovládanie gestami BMW gesture control.

 

Systém BMW Live Cockpit Professional je kľúčom k prístupu k flexibilným digitálnym službám, ktoré môžu kedykoľvek rozšíriť schopnosti vozidla. Zákazníci značky BMW si tak do svojho nového BMW X7 môžu kedykoľvek stiahnuť nové digitálne služby z obchodu ConnectedDrive Store a inštalovať ich pomocou Remote Software Upgrade. Služby sa takto môžu zabezpečiť na tri mesiace, na rok či na tri roky.

 

Stále aktuálny vďaka Remote Software Upgrade.

Služba Remote Software Upgrade umožňuje novému BMW X7 neustále aktualizácie softvéru vozidla. Všetky aktualizácie sa dajú stiahnuť vzduchom rovnako akoby boli určené pre mobilné telefóny. Aktualizácia sa dá stiahnuť do mobilného telefónu prostredníctvom aplikácie BMW Connected ak je pripojená do domácej WiFi siete alebo priamo pomocou zabudovanej SIM karty. To sa deje najmä pri dôležitých aktualizáciách vozidla. To šetrí zákazníkom čas a komplikácie spojené s aktualizáciou u BMW Service Partner. Remote Software Upgrade zvyšuje flexibilitu a udržiava vozidlo v neustálom kontakte s aktuálnym technologickým vývojom.

Objavte viac

Súbory cookie na doméne autopalacebratislava.sk.

Akceptujte súbory cookie.
Zistiť viac, vrátane informácií o tom, ako odmietnuť súbory cookie.